Návštěvou těchto stránek souhlasí s použitím cookies. Více o naší Cookie Policy.

Válcování cínu

Dějiny

Východní metalurgové začali s tavením cínu před více než 60 stoletími, ale po poměrně dlouhou dobu byl tento kov považován za vzácný a používali ho pouze klenotníci. Cínové výrobky se ve starověkých vykopávkách vyskytují jen zřídka. Cín lze nalézt zmíněný v Bibli, v Knize Mojžíše IV. Spolu s mědí je tento kov součástí bronzu, který byl společníkem člověka již od 3. tisíciletí před naším letopočtem a byl jednou z nejpevnějších slitin ve starověku. Cín zůstal tzv. „strategickým kovem“ po celou dobu „doby bronzové“, tedy více než dvě tisíciletí. Má se za to, že latinský název "stannim" je odvozen ze sanskrtu a znamená "silný, vytrvalý. Nejprve to byla slitina olova a stříbra. Teprve mnohem později se tomu začalo říkat např. slitina s až 67 procenty cínu.Čistý cín se dal tavit až ve 4. stol.

Technická charakteristika

V periodické tabulce je to prvek číslo 50, označený chemickým znakem Sn, jeho atomová hmotnost je 118,7, měrná hmotnost je 7,31 g/cm3 . Začíná tát při t° 231,9° C; vře při t° 2620° C. Dokonale vodivé. Jeho elektrický odpor při 20 °C = 0,115 0-mm2/m . Samotné slovo cín je slovanské, má kořeny v pobaltských jazycích (srov. litevsky Alvas, alavas – „cín“, pruské alwis – přeloženo jako „olovo“).

Fyzikální vlastnosti Sn

Popis Označení
Atomová (molární) hmotnost g/mol 118,71
Protonové číslo 50
Hustota [ g/cm3 ] 7,31
Teplota tání t°С 231,9 °С
Stupeň oxidace 4, 2
Tepelná vodivost K [W/(mK) 16,3
Molární objem cm3/mol 66,8

Výhody

Je to docela běžný snadno tavitelný kov odolný proti korozi. biologicky inertní, velmi tažný. Dá se zpracovat všemi dnes známými způsoby. Lze jej snadno řezat, lisovat, vrtat, pájet, válcovat a ohýbat. Po recyklaci lze znovu použít. Technologie jeho výroby je velmi jednoduchá a relativně levná. Má vynikající výkonnostní vlastnosti, díky kterým je v moderní výrobě žádaný. Jeho cena se pohybuje kolem 18 $/kg, čištěný oxid cíničitý stojí cca 25 $/kg, monokrystalický cín s vysokou čistotou - 210 $/kg.

Nevýhody

Cín nelze klasifikovat jako pevný materiál navržený tak, aby vydržel velké zatížení.

Aplikace

Cín je svými vlastnostmi nepostradatelný jako trezor pro tělo, odolný proti korozi. Mezi ostatními těžkými neželeznými kovy je nejvíce „ekologický“. Používá se k výrobě pocínovaného plechu, pocínovaného železa a nádob na potraviny. Cín je nepostradatelný pro výrobu pájek a v domácím potrubí. Vyrábí se z něj medvědí babbitty. Nejznámější slitinou cínu je bronz. Další oblíbenou slitinou je cín – slouží k procesu výroby nádobí. Sn se používá v supravodivých drátech vyrobených z jeho slitiny s niobem, je hlavním legujícím prvkem pro strukturální slitiny titanu. Za zmínku stojí, že slitina Sn-Zr je velmi žáruvzdorná (tavení t° 2000°C) a velmi odolná proti oxidaci na vzduchu při zahřívání.

Elektrotechnika

V chemických zdrojích proudu se Sn používá jako anoda ve formě prvků mangan-cín nebo ve formě prvků oxidu rtuť-cínu. Je to výhodné pro olověný akumulátor. Je to způsobeno tím, že při stejném napětí bude kapacita této baterie 2,5krát větší než u olověné baterie (5krát větší energetická kapacita na jednotku objemu), přičemž její vnitřní odpor je mnohem nižší.

Kupte, výhodná cena

Auremo" má vždy neomezený sortiment neželezných kovů za atraktivní ceny. Náš ceník uspokojí každého zákazníka. Objednávku můžete zadat prostřednictvím naší pobočky nebo na webových stránkách Auremo. Kvalita je zaručena přísným dodržováním výrobních norem. Období provedení všech objednávek jsou minimální.Cena se odvíjí od objemu objednávky, pro velkoobchody je k dispozici slevový program Dostupnost zboží a rychlé dodání zajišťují naše zastoupení v Moskvě, Petrohradu a východoevropských městech Telefonní čísla a e-mailovou adresu zástupce společnosti naleznete v "Kontakty". Vyžádejte si službu "Callback" a náš manažer vám pomůže vybrat produkty, které nejlépe vyhovují vašim individuálním požadavkům.

Náš konzultant vám ušetří čas

+49(1516) 758 59 40
Telegram:
WhatsApp:

Předplatné

Speciální akce a slevy. :)