Návštěvou těchto stránek souhlasí s použitím cookies. Více o naší Cookie Policy.

Constantan strip, list CuNi44

Konstantanův drát, tyč, tyč Konstantanův pás, list

Ekvivalent

značka analog W. Nr. Aisi Uns En Objednat
MNMts43-1.5 2.0842 C72150 CuNi44 Koupit sklad, zkontrolujte si obsazenost
MNMts40-1,5 CuNi40 Koupit sklad, zkontrolujte si obsazenost
MNMts40-1,5 Koupit sklad, zkontrolujte si obsazenost

Technická charakteristika

Slitina Constantan se skládá z mědi (60 %), niklu (40 %) a přísad manganu (2 %). Díky přítomnosti mědi získá slitina žlutou barvu. Slitina se používá v pyrometrii, kde má drát největší uplatnění. Proužek a tyč jsou méně používané.

Hlavní vlastnosti:

1. Trvalý skutečný odpor v širokém teplotním rozsahu;

2. Teplota tání je 1260 °C;

3. Hustota je 8,9 g/ cm3 ;

4. Koeficient tepelné roztažnosti je 14•10 -6 °C-1.

Constantan se používá pro výrobu termočlánků, reostatů, elektrických ohřívačů při nepříliš vysoké teplotě (500°C). Tato slitina je zpracovatelný, deformovatelný, tažný materiál, který se snadno svařuje. Používá se k výrobě termočlánků a dalších součástí s pracovní teplotou do 500 °C. Svůj název dostal z latiny — konstanty — což znamená «nezměněný», «trvalý», protože jeho skutečný odpor prakticky nezávisí na teplotě.

Procentuální složení

C Fe Ni+Co Si Nečistoty Cu Mn
≤ 0,1 ≤ 0,5 39 — 41 ≤ 0,1 0,9 56,1 – 60 1 — 2

Výhody

Tepelná odolnost, plasticita, stálost elektrických vlastností. Při t° 20 °C se měrný elektrický odpor rovná 0,48 Ohm-mm 2 /m. Po speciálním procesu (stabilizačním žíhání) stoupne koeficient tepelného reálného odporu na 2x10 -6 1/К, v žíhaném (měkkém) konstantanu eр = 40 — 50 %, sр = 400 — 500 MPa a r = 0,45 — 0,48 Ohm-mm 2 /m; v tvrdém konstantanu -eр = 2…5 %, sр = 650 — 720 MPa a r = 0,46 — 0,52 Ohm-mm 2 /m.

Nevýhody

Konstantanový drát je poměrně drahý kvůli přítomnosti niklu v jeho složení. Kromě toho je nikl náchylný k poškození sirným efektem při zvyšování teploty. Hlavní nevýhodou slitiny je obrovská termoelektromotorická síla (40−50 mkV/°С) v kombinaci s mědí. Tím omezuje jeho použití v přesných přístrojích a stabilních rezistorech, protože zahřívání kontaktních prvků vede ke vzniku intenzity proudu, která zhoršuje indikované hodnoty. V tomto ohledu lze použít manganin, pokud je potřeba dosáhnout vysoké přesnosti.

aplikace

Konstantanový drát se běžně používá při výrobě reostatů, kompenzačních vodičů a topných jednotek. Nejoblíbenější drát je Ø 0,03−5 mm, pásek nepřesahující 0,1 mm. Termočlánek vyrobený z konstantanového drátu s mědí se liší významnou termoelektromotorickou silou a používá se při nepříliš vysoké pracovní teplotě (do 500 °С). V takových termočláncích jsou měď, chromel nebo železo kladné elektrody; negativní jsou copel a alumel (kromě konstantanu). Termočlánek se skládá z výparů elektrických vodičů, které jsou na jednom konci připájeny a umístěny do prostředí orientovaného pro termometrii ("horký spoj"). Poté budou obnažené konce umístěny do termostatického regulátoru (tzv. studený spoj). Legování umožňuje odolat krátkodobému působení vysoké teploty až do 1300 °C při práci v agresivním prostředí. Pro výrobu regulátorů topení a kompenzačních vodičů se používá Constantanův drát, méně často pásek nebo tyč.

Slitina je dodávána následujícím způsobem:

Tyč (Ø 12,0 — 100,0 mm);

Pás (0,1–5,0 mm tloušťka; 3–600 mm šířka).

drát (Ø 0,10 — 12 mm);

Fyzikální vlastnosti při teplotě 20°C

Vlastnictví Velikost
Tvrdost, měkká slitina HB 10 -1 480 MPa
Bod tání: 1350 °C
Tvrdost, tvrdá slitina HB 10 -1 720 MPa
Teplota žíhání: 950 °C
Pracovní teplota za tepla: 1170

Constantan strip, list dodavatele

Dodavatel «Auremo» nabízí velkoobchodní nákupy. Skladem je široký sortiment polotovarů. K dispozici je dostupná cena od dodavatele konstantanových pásů. Kupte si zboží hned teď. Constantan strip, arch cena je privilegovaná pro velkoobchodní zákazníky.

Kupte si konstantanový pás, list za výhodnou cenu

Společnost «Auremo» dodává válcované kovové výrobky do zemí východní a střední Evropy. Zkušenosti naší společnosti vám umožňují snadno zakoupit konstantní pás, plech. V katalogu je zastoupen široký výběr produktů. Konstantanový pás, cena plechu závisí na objednaném množství a dalších dodacích podmínkách. Constantan strip, arch cena je privilegovaná pro velkoobchodní zákazníky. Spolupracujeme se zkušenými manažery; mohou pomoci koupit konstantanový pás, list ve velkém. Velký sortiment vás nenechá bez výběru. Máme nejlepší poměr ceny a kvality. Zveme vás k partnerství. Kupte si zboží hned teď. K dispozici je dostupná cena od dodavatele konstantanových pásů.